Make your own free website on Tripod.com

صفحه های مرتبط

 

  صفحه اصلی > کار با محیط های برنامه نویسی > C#Builder چيست؟

   

 > محيط جامع برنامه نویسی C#Builder      

   C#Builder چيست؟

   نصب C#Builder

   شروع پروژه با C#Builder

  شمایی از محيط C#Builder

 

>  محيط برنامه‌ نویسی Visual Studio.Net  
 
 

نصب Visual Studio.Net

قسمت اول

نصب Visual Studio.Net

قسمت دوم

 

C#Builder   چيست؟

C#Builder محيط يكپارچه توسعه يافته (IDE) جهت توليد و توسعه نرم‌افزار به زبان برنامه‌نويسي C# است كه تحت محيط .Net شركت مايكروسافت كار مي‌كنند. اين محيط همچنين شامل ابزارهاي متعددي است كه امر برنلمه‌نويسي را تسهيل مي‌بخشد. در ادامه توضيح مختصري درباره اين ابزارها داده مي‌شود.

 ساخت واسطهاي كاربر(User Interfaces)

ابزارهاي طراحي ويژوال C#Builder اين امكان را براي شما فراهم مي‌كنند تا تنها با انتخاب مولفه‌هاي مختلف از پنجره Tool Palette و قرار دادن آنها بر روي فرم، به راحتي بتوانيد واسطهاي كاربر گرافيكي طراحي و ايجاد نماييد. با اين ابزار مي‌توانيد فرمهاي ويندوز، صفحات وب در فرمت ASP.Net و صفحات HTML ايجاد نماييد.

 توليد و ويرايش كد

محيط ويرايش كد در C#Builder حاوي ابزارهايي است در امر توليد و نوشتن كدهاي برنامه‌ها بسيار كار‌آمد و مفيد مي‌باشند. از نمونه‌هاي اين ابزارها مي‌توان به قطعه كدهاي رايج و آماده در Code Snippets اشاره كرد كه به راحتي مي‌توان آنها در برنامه وارد نمود تا در وقت صرفه‌جويي گردد. همچنين اين محيط داراي قابليتي مي‌باشد كه كاربر مي‌تواند كدهاي مورد نظر خود را كه در طول برنامه به دفعات از آن استفاده مي‌كند را در اين قسمت وارد كرده و در مواقع مورد نظر از آنها استفاده نمايد. همچنين با استفاده از ماكروها مي‌توانيد اعمال مورد نظر خود را ضبط كرده و سپس در جايي ديگر از آنها استفاده نماييد.(درباره ماكروها توضيح داده خواهد شد.)

كامپايل، عيب‌يابي و توسعه نرم‌افزارها

درون IDE، مي‌توانيد برنامه‌هاي خود را كامپايل و اجرا نماييد. همچنين مي‌توانيد پيغام‌هاي اخطار، خطا و يا راهنمايي‌هاي كامپايلر را نيز مشاهده كنيد. عيب‌ياب پيشرفته موجود در C#Builder خطايابي و رفع نقايص برنامه را آسان‌تر مي‌كند و همچنين به شما در عيب‌يابي نقايص منطقي برنامه نيز كمك مي‌نمايد. همچنين در زمان اجراي برنامه مي‌توانيد به منظور مشاهده وضعيت متغيرها اجراي برنامه را متوقف سازيد تا از اين طريق روند اجرايي برنامه را نيز كنترل نماييد. .Net Framework حاوي ابزارهاي متنوعي جهت توسعه و ارائه نرم‌افزارها مي‌باشد. به همراه C#Builder نسخه‌اي از نرم‌افزار InstallShield Express ارائه شده كه بوسيله مي‌توانيد برنامه خود را جهت نصب در ويندوز آماده نماييد.

كنترل دسترسي و پيگيري تغييرات اعمال شده در كد

سيستم كنترل سورس كد، اين امكان را براي محيط‌هاي كاري تيمي فراهم مي‌آورد تا از نحوه دسترسي و اعمال تغييرات در كد برنامه‌ها مطلع گرديد. C#Builder از API كنترل سورس كد مايكروسافت (SCC API) جهت ايجاد واسطي به StarTeam، CVS، ClearCase و Visual SourceSafe، استفاده مي‌نمايد. درون خود IDE نيز مي‌توانيد كارهاي مربوط به كنترل سورس كد را انجام دهيد.

.Net Framework

.Net Framework شركت مايكروسافت تكنولوژي پايه و ساختار زير بنايي توليد و اجراي برنامه‌هاي Net. است. Framework حاوي CLR (Common Language Runtime) و كتابخانه كلاسها (Class Library) است. CLR مديريت اجراي برنامه‌ها را بر عهده دارد و سرويس‌هايي از قبيل مديريت حافظه را بر عهده مي‌گيرد. كتابخانه كلاسها مجموعه‌اي از مولفه‌هاي (Componets) شي‌گراء قابل استفاده مجدد براي توليد و توسعه برنامه‌هاي Net. مي‌باشد.

C#Builder تمامي كتابخانه كلاسهاي Framework را از طريق IDE در دسترس قرار مي‌دهد تا بتوانيد برنامه‌ها را سريع‌تر و بهتر توليد و ايجاد نماييد. C#Builder در موارد زير به بسط و توسعه Framework پرداخته است :

  •   C#Builder Borland Data Providers براي محيط Net.  امكان دسترسي به پايگاه‌هاي داده InterBase ، Oracle ، DB2 Universal و Microsoft SQL Server را فراهم مي‌نمايد. البته در حال حاضر برخي از پايگاههاي داده‌اي نظير Access توسط اين محيط پشتيباني نمي‌شوند.

  •   وجود ابزارهاي متعددي جهت كار با پايگاه‌هاي داده،‌ نظير امكان برقراري ارتباط، ويرايش و اعمال تغييرات در پايگاه داده و همچنين امكان اجراي دستورات SQL.

  •   NET Menu Designers. امكان توليد و ويرايش سريع منوها را براي شما فراهم مي‌نمايد تا بتوانيد به سادگي منوهاي لازم براي فرم‌هاي ويندوز خود را توليد و ويرايش نماييد.

 ابتدای صفحهF

Next

  صفحه اصلی
    C# آموزش
    مفاهیم شی گرایی
    برنامه های نمونه
    کار با محیط
    معرفی کتاب
    نقشه سایت
    درباره ما
     
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
                               
[صفحه اصلی] [آموزش #C] [مفاهیم شی گرایی] [برنامه های نمونه] [کار با محیط] [معرفی کتاب] [نقشه سایت] [درباره ما]